10 topowych miejsc w Norwegii – część pierwsza.

0 Comments

Co zobaczyć w Norwegii

Od pięknych miast po błyszczące fiordy, zorzę polarną, a także odległe wioski za kołem podbiegunowym – Norwegia to baaardzo długi kraj, pełen niesamowitych miejsc do zobaczenia oraz rzeczy zrobienia. Od czego więc zacząć? Aby jak najlepiej wykorzystać wakacje, zalecamy wybrać od razu jeden lub dwa regionów do zwiedzania. Oto niektóre z najważniejszych z nich!

1. Region Oslo

W norweskiej stolicy, która została w 2019 roku została uznana „Zieloną Stolicą Europy“, dzieje się wiele rzeczy. Awangardowa scena kulinarna, nowe i modne dzielnice, kalendarz pełen wydarzeń, a do tego jeszcze kilka zupełnie nowych muzeów i atrakcji – to tylko kilka zwiastunów tego, czego możesz się tam spodziewać.

W otoczonym fiordem oraz gęstymi lasami Oslo, możesz łatwo połączyć miejskie życie z zabawą bazującą na obcowaniu z opartą na naturą, taką jak jazda na rowerze, na nartach czy spacerowanie po wyspach. W pobliskich regionach Østfold i Vestfold, wzdłuż wybrzeża rozsiane są z kolei urocze miasteczka, takie jak Fredrikstad i Tønsberg.

A na deser, około godziny jazdy od Oslo znajduje się nowe miejsce sztuki w Norwegii, Hadeland, gdzie można odwiedzić Kistefos-Museet ze spektakularnym budynkiem wystawowym The Twist.

2. Tromsø i kraina zorzy polarnej

Stolica Arktyki, Tromsø, znajduje się w samym środku północnej Norwegii. Jeśli na Twojej liście rzeczy do zrobienia w życiu znajdują się takie pozycje jak zobaczenie zorzy polarnej, wielorybów czy słońca o północy, to jest właśnie to miejsce, do którego musisz się udać.

Możesz się tam cieszyć także doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa, a także wędrówek w regionie Lyngenfjord, poznać kulturę Samów w miastach takich jak Karasjok i Alta czy dotrzeć do najbardziej wysuniętego na północ punktu Europy na Przylądku Północnym.

We wschodniej części tego rozległego regionu znajduje się też półwysep Varanger, który jest z kolei rajem dla obserwatorów ptaków. Możesz się tam wybrać na łowienie krabów królewskich oraz psie zaprzęgi w Kirkenes. I gdyby jedna lub druga wyprawa za bardzo się przeciągnęła i zastała Cię noc – z noclegiem czeka tam na Ciebie niezwykły lodowy hotel.

3. Lofoty i Nordland

Oszałamiające szczyty, błyszczące fiordy, autentyczne wioski rybackie i piękne plaże. Nie wspominając już o zorzy polarnej i słońcu o północy! Prawdopodobnie widziałeś na Instagramie oszałamiające zdjęcia Lofotów i Vesterålen, bowiem jest ich tam wiele. Najlepszą wskazówką, jaką możemy Ci dać w tym względzie jest odwiedzanie tych miejsc poza sezonem letnim, kiedy nie ma tłumów.

Czekają tam Ciebie także na wysokim poziomie przygody na świeżym powietrzu na wyższym, jak przystało na prawdziwy raj dla narciarzy, a także miłośników pieszych wędrówek – to w Narvik, a także trochę mniej znanym klejnotem Helgeland, który jest nieco dalej wysunięty na południe. Można tam przejechać Trasą Przybrzeżną między Trøndelag a Bodø, uznaną za jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Bodø to z kolei tętniące życiem nadmorskie miasto, które oferuje mnóstwo zabawy na świeżym powietrzu, a także dynamicznie rozwijającą się scenę kulturalną. Dość powiedzieć, że miasto to będzie Europejską Stolicą Kultury w 2024 roku.

4. Bergen i zachodnie fiordy

Historyczne miejsca światowego dziedzictwa spotykają się z innowacyjną modą, modnymi restauracjami i progresywną sceną muzyczną w drugim co do wielkości mieście Norwegii, Bergen. Możesz tam odwiedzić jedne z najlepszych muzeów w kraju, takie jak muzea sztuki KODE czy domy kompozytorów.

Kto nie chce się zgubić w licznych krętych brukowanych uliczkach, może poznać miasto z góry na jednym z siedmiu okolicznych szczytów górskich.

Bergen jest także bramą do niektórych z najsłynniejszych norweskich fiordów, w tym Sognefjord, najdłuższego i najgłębszego fiordu Norwegii. Można tam także udać się w podróż do wioski fiordów Flam z liniami Flam Line, która została ogłoszona jedną z najpiękniejszych podróży pociągiem na świecie.

5. Geirangerfjord i północny zachód

„Siedem Sióstr“, a także wiele innych wodospadów spływa po stromych zboczach gór, które kończą się w czystej, błękitnej wodzie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Geirangerfjord, najsłynniejszego fiordu Norwegii. Malownicze miasto Ålesund w stylu secesyjnym jest idealną bazą wypadową do przygody z fiordami.

Stolica wspinaczki górskiej Andalsnes jest z kolei idealną bazą wypadową, ponieważ jest otoczona oszałamiającymi szczytami, a także znajduje się w niewielkiej odległości od znanych na całym świecie atrakcji, takich jak górska droga Trollstigen i Droga Atlantycka.

Andalsnes jest punktem końcowym innej wspaniałej trasy, jaką można pokonać liniami Rauma Line – również uznanej za jedną z najpiękniejszych podróży pociągiem na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.