Norwegia – podstawowe informacje o kraju skandynawskim

0 Comments

Informacje o norwegi

Norwegia to niesamowity kraj. Przede wszystkim piękny, z zapierającą dech w piersiach przyrodą. Ale też kraj niesamowitych ludzi, w których dość trudne warunki klimatyczne, w jakich przyszło im żyć wykształciły w nich wyjątkowe cechy wolicjonalne, dzięki którym odnoszą liczne sukcesy np. na polu sportowym, ale nie tylko.

Norwegia (lub Królestwo Norwegii, jak również możemy ją nazywać mówiąc o niej w bardziej formalnym, urzędowym tonie) jest państwem na północy Europy. Jego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, a więc największego półwyspu na „starym kontynencie“, który dzieli wraz ze Szwecją oraz częściowo Finlandią.

Powierzchnia Norwegii wynosi 285 207 km kw. i ze wspomnianą już Szwecją graniczy na niemal całej swej długości – poza nią, graniczy jeszcze na o wiele krótszych odcinkach z również już wspomnianą Finlandią, a także Rosją.

Posiada także granicę morską z Danią.

Liczba mieszkańców stale zamieszkująca Norwegię wynosi niecałe 5,5 mln osób, co zaraz po Islandii czyni ją najmniej zaludnionym krajem europejskim – średnia gęstość zaludnienia wynosi tam średnio 14 mieszkańców na 1 km kw. Ludność ta zamieszkuje głównie południową część kraju, a także na wybrzeżach.

Flaga Norwegii – Biało obrzeżony granatowy krzyż skandynawski na czerwonej powierzchni.

Oczywiście, największym miastem w Norwegii jest jej stolica, a więc Oslo, w którym to gęstość zaludnienia wynosi już sporo ponad 3,5 tys. osób na km kw. Innymi dużymi miastami są: Bergen, Stavanger, Trondheim, Drammen, Fredrikstad, Baerum, Lillestrom, Kristiansand oraz Asker, których liczna mieszkańców według oficjalnych danych na 1 stycznia 2020 roku, wynosi:

1. Oslo: 693 494

2. Bergen: 283 929

3. Trondheim: 205 163

4. Stavanger: 143 574

5. Baerum 127 731

6. Kristiansand: 111 633

7. Drammen: 101 386

8. Asker: 94 441

9. Lillestrom: 85 983

10: Fredrikstad 82 385

Wśród mieszkańców dominują oczywiście Norwegowie, ale możemy wyróżnić wśród nich także inne narodowości oraz grupy etniczne:

1. Norwegowie: 85,45% ogółu ludności

2. Polacy: 1,82%

3. Pakistańczycy: 1,14%

4. Szwedzi: 0,44%

5. Somalowie: 0,41%

6. Litwini: 0.41%

7. Lapończycy: 0,65%

8. Arabowie: 0,6%

9. Niemcy: 0,53%

10. Tigre: 0,45%

Oczywiście, najbardziej charakterystyczną cechą Norwegii (tą, z której jest najbardziej znana i podziwiana w świecie) jest jej ciągnącą się ponad 20 tys. km linia brzegowa usiana licznymi fiordami, a więc głębokimi, rozgałęzionymi zatokami, które mocno wcinając się w głąb lądu tworzą jeden z najbardziej niesamowitych widoków, a więc i atrakcji turystycznych na świecie.

O czym jeszcze warto wspomnieć na wstępie do opowieści o tym wyjątkowym kraju, jest zamiłowanie Norwegów do sportu. Jak się nie trudno domyślić w kręgu ich szczególnego zainteresowania tą dziedziną życia są sporty zimowe, w których są prawdziwymi mistrzami. Wyrazem tego są nie tylko liczne medale na najbardziej prestiżowych zimowych imprezach sportowych, z Igrzyskami Olimpijskimi na czele (w przypadku których Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w medalowej klasyfikacji wszech czasów), ale równie ogromna liczba ośrodków oraz obiektów sportowych, jakie Norwegia ma do zaoferowania nie tylko swoim obywatelom, ale także spragnionym białego szaleństwa turystom. Mówimy tu oczywiście o dyscyplinach sportowych takich jak biegi narciarskie, biathlon czy narciarstwo zjazdowe. Ale nie sposób odmówić Norwegom talentu także do innych sportów, jak np. piłki nożnej. Czego najlepszym dowodem ostatnich lat jest niesamowicie bramkostrzelny napastnik, Erling Haaland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.